LEADERSHIP

Lord Matoto

Having obtained a Bachelor of Arts degree from the University of Auckland, he became an assistant teacher at the Tonga High School in 1968. He later obtained a Master of Arts degree from the University of Durham in 1971, and was appointed Assistant Secretary at the Tongan Ministry of Finance that same year. He was Secretary of Finance from 1977 to 1983, then became the Bank of Tonga’s Manager for Development and Planning. From 1999 to 2006, he was Managing Director of the Tonga Development Bank.

Lord Matoto was appointed to Cabinet as Tonga’s first Minister for Public Enterprises in October 2006. He was also appointed Tonga’s first Minister of Information in July 2007.

Matoto was also Treasurer of the Tonga Rugby Football Union from 1975 to 1982, and Chairman of the TRFU Referees Association “from the early 80s to the early 90s”. He is the current President of the Nuku’alofa  Rotary Club, of which he has been a member since 1974. He is, in addition, an ordained Minister of the Free Church of Tonga.

LORD AFU'ALO MATOTO OCTOBER 2006 - JANUARY 2011